دیشب ساعت ۵ صبح سفر ۲۱ روزه ام به پایان رسید  و به تهران رسیدم.

 تقریبا ۸۰۰۰ کیلومتر پرواز با هواپیما و ۶۸۰۰ کیلومتر سفر زمینی در اروپا، در طی این مدت کوتاه از ریگا (پایتخت لتونی)، ورشو (پایتخت لهستان)، برلین (آلمان)، آمستردام(هلند)، بروکسل (بلژیک)، پاریس (فرانسه)، ژنو (سوئیس)، میلان، فلورانس، پیزا، رم و ونیز  (ایتالیا) بازدید کردم و برخی اماکن را هم بین راه دیدم و از برخی کشورها مثل لیتوانی، اطریش و جمهوری چک گذر کردم.

در سفرم سعی کردم از وسایل نقلیه متنوع و اماکن اقامتی گوناگونی استفاده کنم تا برداشت بهتر و گسترده تری از امکانات و چگونگی سفر در اروپا بیایم. پس در هتل های مختلف از ۴ ستاره تا بی ستاره  و متل های بین راه و حتی اماکن مخصوص کمپینگ ماندم.

برلین را با دوچرخه شناختم و پاریس را با مترو های پیچ در پیچش، آمستردام  و ونیز را با قایق هایشان و فلورانس را با پای پیاده.

قبلا از وضعبت گواهینامه ام گفته بودم که در روز آخر قبل از رفتنم حل شد و گواهینامه یک ساله بین المللی گرفتم که در سفر هم کمک زیادی کرد، وضعیت بلیط هم روز آخر معلو م شد و به جای استانبول ترکیه از مسکو راهی ریگا شدم .

قبل از سفر مسیر کلی سفرم طبق آنچه که گفته بودم مشخص بود که به مقدار زیادی از برنامه ام رسیدم، در ایران سعی کرذم حداقل نقشه کلی از اروپا و برخی کشورهای اصلی مسیرم را داشته باشم اما به غیر یک نقشه کلی اروپا و نقشه آلمان چیز دیگری اینجا دستم را نگرفت خیلی هم وقت جستجو برای نقشه  در ایران نداشتم، در ضمن می دانستم که  در اینجا احتمالا به طور کلی یافتن نقشه های خوب و به روز از اروپا چیزی شبیه به محال است پس وقت زیادی هم برایش نگذاشتم، اما شاید بپرسید پس چگونه سفر کردم، خوب این روزها به برکت وجود GPS کارها آسان شده، گرچه استفاده از GPS  در ایران آن هم مخصوصا در رانندگی چیزی شبیه خواب و خیال است اما چیزی که شاید به اندازه چند نفر در این سفر به من کمک کرد همین  GPS بود. شاید گذر از شهری بزرگ به شهر دیگر چه در اروپا و چه ایران خیلی مشکل نباشد ولی ورود به شهرهای بزرگ و  یافتن مسیر در بزرگراه های پیچ در پیچ شهری را اگر با عواملی مثل زمان بسیار کوتاه سفر و قوانین متفاوت در رانندگی و قیمت سوخت خودرو در اروپا جمع کنیم آن وقت نقش GPS و بود و نبود آن حیاتی می شود. بگذریم که حتی در یافتن اماکن دیدنی، نزدیک ترین پمپ بنزین، هتل و مراکز خرید و خیلی چیزهای دیگر هم کمک بود و همین عاملی موثر بود در کم کردن هزینه ها و سفر در قاره ایی که به گرانی معروف است . ولی آن چه که من دیدم و با رعایت و شناخت برخی روش ها می توان حداقل بسیار ارزان تر سفر کرد. در نوشته های بعدی روزهای سفرم را مرور می کنم و  یک به یک  عوامل موثر در سفری سریع تر و ارزان تر  را می آورم تا اگر قصد سفر دارید کمکی برای شما باشد،

 

+ نوشته شده در چهارشنبه پانزدهم تیر ۱۳۹۰ساعت 16:9 توسط وحید نظری |